<h3>
Dışarıda bir araba görüdüğümüde artık herşeyini biliyoruz.Peki bu arabaların aldığı markaların anlamı ne neden böyle bir isim koyulmuş detaylar haberimizde.

 
Alfa Romeo Zero LM C
  • Alfa Romeo

1910 yıllında kurulan şirketin ilk ismi  "Anonima Lombarda Fabbrica Automobili"  kısaltmalarını alarak A.L.F.A adını kullanmıştır.Bundan Sonra şirkete  Nicola Romero'nun ortak olmasıyla şirket isim değiştirerek bugünlere kadar Alfa Romeo olarak gelmiştir.

seat leon st first drive 09

  • SEAT

Volkswagen gurup bünyesinde olan Seat adını ispanyolcada "Sociedad Española de Automóviles de Turismo"dan alır Kısaltmaları SEAT  çıkar.İspanyolca Seyahat amaçlı otomobil derneği gibi bir anlama gelmektedir.

yenilenen-mercedes-benz-e-serisi-coupe-ve-cabrio-modeli-her-yolda-test-ediliyor-640x360

  • Mercedes-Benz

Ünlü alman markası en ilginç firma adı aslında  Benz & Cie ile Daimler Motoren Gesellschaft 'ın birleşmesi sonucu kuruldu.Benz kısmı Benz & Cie'den "Mercedes" kısmı ise biraz ilginç.Daimler Motoren'in sahibi ve kurucusu olan Gottlieb Daimle Avusturya başkonsolosu ve iş adamı olan  Emil Jellinek'e otomobil satar Jellinek'de bu arabayla Fransada yarışlara katılır ve araba ilgi ve dikakt çeker. Daimler'in o dönemde ün ve marka kazanmasını sağlayan Jellinek yarışlara katıldığı arac'a ölen kızının adı 'Mercedes' i vermiştir.Jellinek sayesinde Daimler en fazla satan aracı oldu ve aracın adına Mercedes koydu.Şirketler birleşince Daimler isminden vazgeçmez ve Mercedes-Benz ismine kavuşur.

  • BMW

Almanyanın Bavyare Eyaletindeki fabrikada çıkan BMW.Adını bu fabrikadan almıştır. Bayerische Motor Werke yani Bavyera Motor Fabrikası.

  • Dacia

Romanya markası olan Dacia eski Romanyanın coğrafı bölgede bulanan Dacian Kingdom'dan (Dacia Krallığı) adını vermiştir.Yani bu Türklerin araba yapıp Göktürk adını koyması gibi.

  • MAZDA

Mazda kelimesi eski tarihlerde tek tanrılı dinlerden biri olan  Zerdüştlük'ten gelir. Pers İmparatorluğunun da ana dili olan Zerdüşt inancına göre beden öldükten sonra dirilip tanrının huzuruna çıkacaktır.Bu tanrının ismi ise Ahura Mazda'dır.Şirkette adını burdan alır Amblemide Ahura Mazdanın Sembolüne benzemektedir.

  • Mitsubishi

Japon firma ismini kendi kültüründen alıyor.Eski Samurayların sembolüne sahip olan Mitsubishi adınıda bu amblemden alır ''Mitsu'' üç, ''bishi'' ise elmas anlamına gelir

  • Volkswagen

Nazi döneminde Alman lideri olan Adolf Hitler Alman Otomotiv Birliğine kurdurulan Volksvagen Almanca anlamı "Halk Arabası" demektir.Ayrıca Volkswagen'in başlayışı ise Alman Rus savaşı zamanında rusya soğuk olduğu için bizim dönemimzdeki vosvos ları üretip gitmişlerdi savaşa.

Yazar Hakkında

AnonimElit SEO {Elit SEO}info@elitseo.com

Powered by Elit SEO http://www.elitseo.com/

Yorumlar


Sen de Yorumla!